Her adım bir başarıdır

Anne babanın en büyük beklentisi çocuğun okul hayatında başarılı olması ve ayaklarının üzerinde durabilmesidir. Aile bu konuda çocuğa destek vermeli ve ilk adımı atmalıdır:

Hedef belirlemek: Çocuğunuzla konuşun, uzun vadede ve kısa vadede hedefler belirleyin ve hedefine ulaşabilmesi için onu cesaretlendirin.

Günün belli vakitlerini seçin: Çocuğun dersi anlayabilmesi için, günün en verimli saatleri seçilmelidir. Mesela sabah saatlerinde çocuğun zihni açıktır, bu konuda onu bilgilendirebilir ve çalışma saatlerini birlikte organize edebilirsiniz.

Motivasyon sağlamak: Çocuk okuldan geldiğinde “ders çalış” diye baskı yapmayın. Çocuğu dinlenmesi için spor oyun yürüyüş gibi aktivitelere yönlendirin ve ders için motivasyon kazanmasına yardımcı olun.

Odanın düzenli olması gerekir: Çocuğun çalıştığı oda ışık ve gürültüden uzak olmalı ve dikkatin dağılmasına sebep olacak objeler odadan uzaklaştırılmalıdır.

Çocuğa uygun bir metot seçmek: Her çocuğun kendine özgü bir çalışma metodu vardır, çocuğunuzu tanıyıp ona uygun bir çalışma metodu seçin ve destekleyin.

ÇOCUKLARDA DEPRESYON

Çocuklar, hayatın her alanında anne babanın desteğine ihtiyaç duyarlar. Çeşitli nedenlere bağlı olarak çocuk bu destekten mahrum kaldığında depresyon ve kaygı bozukluğu gelişebilir. Aileler çocukların depresyona girebileceğine ihtimal vermezler. Bu nedenle çoğu zaman çocuk yaşadığı sorunlarla tek başına mücadele eder.

ÇOCUKTA DEPRESYON BELİRTİLERİ

Üzüntü, durgunluk ve içedönüklük gibi bazı değişimlerin göze çarpması;

Oyunlara ilginin azalması, çocuğun daha önce ilgi duyduğu şeylerden vazgeçmesi;

Yalnız kalma isteği;

Çocuğun kendini güçsüz hissetmesi, güvensizlik;

Sevilmediğine dair bir inanç geliştirmesi;

Enerjide düşüş görülmesi;

Uyku ve yeme bozuklukları;

Okul başarısızlığı;

Arkadaşları ile uyumun bozulması;

Korku ve endişe.

STRESİ YENMEK ELİNİZDE

Küçük meselelerden, olumsuz anlamlar çıkarır ve kendinize yüklenirseniz stresle başa çıkmanız mümkün olamaz. Bu nedenle hayatın akışı içinde olumlu ve olumsuz olayların gelişebileceğini kabul edin ve kendinizi suçlamayın.

Mükemmelliyetçilik: Kişi, aileden gördüğü şekilde mükemmeliyetçiliğe eğilim gösterebilir. Bu insanların en büyük çabası ise kusursuz olmaktır. Oysa insanoğlu fıtri olarak hata yapmaya da hatadan dönmeye de meyillidir. Bu nedenle siz elinizden geleni yapın ve gerisini Allaha bırakın.

Sevilmiyorum hezeyanı: Bazı insanlar sevilmiyorum sevilmeye değer biri değilim düşüncesi ile hayatı kendilerine zehir ederler. Oysa sevgi verdikçe artan ve gelişen bir duygudur ki, siz vermedikçe karşınızdaki kişiden bir şey alamazsınız.

Doyumsuzluk: Bazı insanlar sahip oldukları ile iktifa etmek yerine neden sahip değilim düşüncesine kapılır ve hırslarına yenik düşerler. Bu insanların her zaman kendilerinden yüksek seviyedeki kimselere baktıklarını ve keşke dediklerini görürsünüz. Oysa sahip olduğuna şükreden insan sahip olmadığına da sabretmeyi bilir.

Her zaman ben haklıyım inancı: Haksızlığını kabul edip telafi etme yoluna giden insan olgun insandır. Zira hiç irimiz hatasız değiliz.

KAYLÜLENİN FAYDALARI

Bilindiği üzere Hazreti Peygamber, öğle vakti bir miktar uyur ve bunu ümmetine tavsiye buyururdu. Bugün bilim adamları, Allah Resulü’nün bizlere tavsiye ettiği kaylulenin öğrenmeyi arttırıcı etkilerinin olduğunu tespit etmektedirler.

ABD’li bilim adamları gündüz uykusunun yorgunluğu aldığını, öğrenmeyi hızlandırdığını ve zihni zinde tuttuğunu ifade ediyorlar.California Üniversitesi’nde yapılan araştırma ise, beynin yeni öğrenilecek bilgiler ve kısa süreli hafıza sürecini oluşturabilmek için uykuya ihtiyacının olduğunu tespit etmiştir.

  • ÇOCUKLARDA DEPRESYON
  • ÇOCUKTA DEPRESYON BELİRTİLERİ
  • KAYLÜLENİN FAYDALARI
  • STRESİ YENMEK ELİNİZDE