Muhammed ALİ Kimdir?

Muhammed ALİ, 17 Ocak 1942 yılında Louisville ,Kentucky 'de dünyaya geldi.

نتيجة بحث الصور عن ‪MUHAMMET ALİ‬‏

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay olan Muhammed ALİ ,12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zamanda başarılı oldu. 1960 Roma olimpiyatlarında Hafif siklet te altın madalya aldı.

 

1964 yılında ise S. Liston'u yenip 22 yaşında Dünya Şampiyonu oldu. Dünya Şampiyonu olduktan sonra İslam'ı seçti ve ismini Muhammed ALİ olarak değiştirdi. '' Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadı lar ki onlarla savaşayım''diyerek Vietnam savaşına gitmedi ve 5 yıl hapis ,10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Pasaportu ve lisansı elinden alınan Muhammed ALİ  1967-1970'e kadar boksa ara vermek zorunda kaldı. Temyiz davasını kazandıktan sonra boksa geri dönen ve 1971'de Joe FRAZİER ile ASRIN MAÇI'na çıktı ve kaybetti.

نتيجة بحث الصور عن ‪MUHAMMET ALİ‬‏

1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foremen maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman’ın bahisçilerde 7'ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978de L. Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu.

نتيجة بحث الصور عن ‪MUHAMMET ALİ‬‏

1978'de boksu Şampiyon olarak bıraktı ve 1984 yılında Parkinson hastalığına yakalandı.

نتيجة بحث الصور عن ‪MUHAMMET ALİ‬‏

  • muhammed ali
  • boks
  • dünya şampiyonu